Droga Julio, myślałaś może kiedyś o tym, czy aby diagnoza łysienia androgenowego jest w Twoim przypadku prawidłowa? Z tego co się orientuję przestrzegasz diety i pijesz zioła wpływające na hormony? A stosujesz jakieś blokery DHT? Naprawdę jest mi ciężko uwierzyć, że włosy przy tym schorzeniu mogą być w tak dobrym stanie bez tabletek anty! Pozdrawiam
Taką diagnozę postawili mi lekarze. W mojej rodzinie są osoby, które również cierpią na łysienie androgenowe. Nie stosuję blokerów DHT ani tabletek anty, ale muszę trzymać się diety i suplementów, ponieważ już kilka razy miałam nawroty i miałam problemy z równowagą hormonalną. Pozdrawiam
Mam do Ciebie pytanie - niezwiązane z postem, ale wspominałaś kiedys że chorowałas na chorobę crohna - wiem, że jestes doskonale zorientowana w temacie zdrowia, odżywaiania itd. wiec chciałabym właśnie Ciebie zapytac jak to jest z kolonoskopią tzn. jak czesto powtarzasz badanie? robisz to profilaktycznie co jakiś czas czy tylko kiedy coś sie dzieje? przepraszam, że takie osobiste pytanie zadaje, ale nurtuje mnie to jak czesto nalezy ja wykonywac zeby cys spokojnym ze jest ok?
Powtarzam to badanie wtedy gdy jest to konieczne, zazwyczaj gdy zaleci to lekarz. To badanie pomogło mi wykrywać chorobę LC, ale prawda jest taka, że gdy powtarzałam je często to nie miało to żadnego sensu. Nie zmieniano mi nic w lekach ani nie dawano nowych zaleceń bez względu czy badanie wykazało remisję czy zaostrzenie. Dla lekarzy, po tym jak już wykryto chorobę, najważniejszy był wywiad z pacjentem - badanie było drugorzędne w moim przypadku - jedynie dla potwierdzenia stanu zapalnego i dokładnego udokumentowania w którym odcinku układu pokarmowego aktualnie znajduje się stan zapalny. Do badania trzeba się specjalnie przygotować, a później przez długi czas po badaniu muszę dochodzić do siebie co mocno wpływa na moje ogólne zdrowie, samopoczucie i komfort. Ze względu na to nie przesadzałabym ze zbyt częstym wykonywaniem kolonoskopii gdy nie jest to potrzebne. Najlepiej przedyskutować z lekarzem jak często powinno się to badanie wykonywać. Wszystko zależy od wieku, historii choroby, a także chorób w rodzinie - np. rak jelita grubego itp.
serdeczne dzięki za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie skoro masz już w tym temacie jakieś doświadczenia - jaki płyn/lek polecasz jako przygotowanie przed badaniem?
czy bóle podbrzusza mogą wskazywać na LC? czasami mam mega mocne - takie jakby skurcze? też się zastanawiałam nad badaniem ale bardzo się boję :( kiedy nie jem nabiału i glutenu jest ok, celiakię mam wykluczoną
Jak najbardziej, dlatego radzę Ci zrobić kolonoskopię. Mnie lekarze zbywali z tymi bólami przez rok i dopiero jak było sporo krwi w stolcu to w końcu trafiłam do szpitala gdzie zdiagnozowali LC. Proszę nie martw się się na zapas. Same skurcze nie muszą od razu wskazywać na LC, bo jest także wiele innych czynników. Gluten i nabiał wzmagają stan zapalny, więc to zapewne z tego powodu czujesz się gorzej. Bardzo możliwe, że masz problem z zespołem nieszczelnego jelita - pisałam o tym więcej tutaj: http://www.juliacaban.pl/2016/11/zespol-nieszczelnego-jelita.html. Najlepiej reagować jak najszybciej, bo wtedy jest większa szansa, że zdrowie da się odzyskać. Kolonoskopię można zrobić przy znieczuleniu, więc badanie wcale nie musi być aż tak straszne jak się wydaje :)
nawet o nich nie słyszałam :)
OdpowiedzUsuń_____________
Sprawdź moją nową stronę ♥ daria-porcelain.pl
a ja uwielbiam bo to jedne z nielicznych kosmetyków, które mnie nie uczulają. Daria spróbuj bo naprawdę warto :)
OdpowiedzUsuńDroga Julio, myślałaś może kiedyś o tym, czy aby diagnoza łysienia androgenowego jest w Twoim przypadku prawidłowa? Z tego co się orientuję przestrzegasz diety i pijesz zioła wpływające na hormony? A stosujesz jakieś blokery DHT? Naprawdę jest mi ciężko uwierzyć, że włosy przy tym schorzeniu mogą być w tak dobrym stanie bez tabletek anty! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTaką diagnozę postawili mi lekarze. W mojej rodzinie są osoby, które również cierpią na łysienie androgenowe. Nie stosuję blokerów DHT ani tabletek anty, ale muszę trzymać się diety i suplementów, ponieważ już kilka razy miałam nawroty i miałam problemy z równowagą hormonalną. Pozdrawiam
UsuńMam do Ciebie pytanie - niezwiązane z postem, ale wspominałaś kiedys że chorowałas na chorobę crohna - wiem, że jestes doskonale zorientowana w temacie zdrowia, odżywaiania itd. wiec chciałabym właśnie Ciebie zapytac jak to jest z kolonoskopią tzn. jak czesto powtarzasz badanie? robisz to profilaktycznie co jakiś czas czy tylko kiedy coś sie dzieje? przepraszam, że takie osobiste pytanie zadaje, ale nurtuje mnie to jak czesto nalezy ja wykonywac zeby cys spokojnym ze jest ok?
OdpowiedzUsuńPowtarzam to badanie wtedy gdy jest to konieczne, zazwyczaj gdy zaleci to lekarz. To badanie pomogło mi wykrywać chorobę LC, ale prawda jest taka, że gdy powtarzałam je często to nie miało to żadnego sensu. Nie zmieniano mi nic w lekach ani nie dawano nowych zaleceń bez względu czy badanie wykazało remisję czy zaostrzenie. Dla lekarzy, po tym jak już wykryto chorobę, najważniejszy był wywiad z pacjentem - badanie było drugorzędne w moim przypadku - jedynie dla potwierdzenia stanu zapalnego i dokładnego udokumentowania w którym odcinku układu pokarmowego aktualnie znajduje się stan zapalny. Do badania trzeba się specjalnie przygotować, a później przez długi czas po badaniu muszę dochodzić do siebie co mocno wpływa na moje ogólne zdrowie, samopoczucie i komfort. Ze względu na to nie przesadzałabym ze zbyt częstym wykonywaniem kolonoskopii gdy nie jest to potrzebne. Najlepiej przedyskutować z lekarzem jak często powinno się to badanie wykonywać. Wszystko zależy od wieku, historii choroby, a także chorób w rodzinie - np. rak jelita grubego itp.
Usuńserdeczne dzięki za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie skoro masz już w tym temacie jakieś doświadczenia - jaki płyn/lek polecasz jako przygotowanie przed badaniem?
Usuńczy bóle podbrzusza mogą wskazywać na LC? czasami mam mega mocne - takie jakby skurcze? też się zastanawiałam nad badaniem ale bardzo się boję :(
OdpowiedzUsuńkiedy nie jem nabiału i glutenu jest ok, celiakię mam wykluczoną
Jak najbardziej, dlatego radzę Ci zrobić kolonoskopię. Mnie lekarze zbywali z tymi bólami przez rok i dopiero jak było sporo krwi w stolcu to w końcu trafiłam do szpitala gdzie zdiagnozowali LC. Proszę nie martw się się na zapas. Same skurcze nie muszą od razu wskazywać na LC, bo jest także wiele innych czynników. Gluten i nabiał wzmagają stan zapalny, więc to zapewne z tego powodu czujesz się gorzej. Bardzo możliwe, że masz problem z zespołem nieszczelnego jelita - pisałam o tym więcej tutaj: http://www.juliacaban.pl/2016/11/zespol-nieszczelnego-jelita.html.
UsuńNajlepiej reagować jak najszybciej, bo wtedy jest większa szansa, że zdrowie da się odzyskać. Kolonoskopię można zrobić przy znieczuleniu, więc badanie wcale nie musi być aż tak straszne jak się wydaje :)