Pierwszy raz o soli epsom czyli siarczanie magnezu przeczytałam na blogu Anwen. Polecała ona ją jako dodatek do masek i właśnie tak ją na początku stosowałam. W Polsce jest dosyć ciężko dostępna, kupowałam ją na Allegro i za spore opakowanie nie zapłaciłam nawet aż tak dużo. W Stanach sól epsom (siarczan magnezu) można dostać praktycznie w każdym supermarkecie. Jest to tutaj ogólnie dostępny i znany produkt. Postanowiłam poszukać innych zastosowań soli epsom po tym jak dowiedziałam się o jej cudownych właściwościach.
przepisy DIY z wykorzystaniem soli Epsom
1. Maseczka do włosów - sól wymieszać z ulubioną odżywką/maską i zostawić na włosach na ok.15-30 minut. Taka maseczka działa antybakteryjnie, przeciwłupieżowo i antyłojotokowo, a dodatkowo zwiększa wizualnie objętość włosów.
2. Peeling do twarzy - niewielką ilość soli Epsom (siarczanu magnezu) wymieszać z niewielką ilością łagodnego żelu do mycia twarzy lub olejku (np. olej tamanu dla cery trądzikowej). Siarka (siarczan magnezu) działa przeciwtrądzikowo, antybakteryjnie i antyłojotokowo.
3. Maseczka do twarzy - zmieszać w proporcji 1:1 sól Epsom z miodem i otrzymujemy peeling-maseczkę, którą trzymamy jak na skórze 15-30 minut, a następnie masujemy jak peeling i spłukujemy.
4. Grzybica stóp i paznokci - moczymy nogi w roztworze soli Epsom z wodą (kilka łyżek na miskę wody) przez ok. 10-20 minut codziennie (przy grzybicy paznokci 3 razy dziennie) by pozbyć się problemu.
5. Na zmęczone i opuchnięte stopy - by zmniejszyć opuchliznę, ból i odprężyć zmęczone nogi zrób roztwór soli Epsom (kilka łyżek soli na miskę wody) - taki sam jak w przepisie wyżej (patrz: Grzybica stóp i paznokci).
6. Delikatny peeling do ciała - pól szklanki soli Epsom zmieszać z 3 łyżkami oleju kokosowego i dla wzmocnienia efektu rozluźniającego polecam dodać parę kropel olejku eterycznego lawendowego.
7. Kapięl - 2 szklanki soli Epsom rozpuszczamy w wannie ciepłej wody, dodajemy ulubiony olejek eteryczny i moczymy się w niej przez 15-20 minut. Taka kąpiel ma mocne działanie odprężające i relaksujące mięśnie całego ciała, a dodatkowo pomaga nam dostarczyć dawkę magnezu - magnez łatwiej się wchłania przez skórę niż w postaci suplementów wewnętrznie. Świętnie sprawdza się przy bólach mięśni, stawów, bólach głowy i ogólnym zmęczeniu. Siarka rozmiękcza i złuszcza naskórek, co sprawia że sucha skóra staje się miękka i bardziej elastyczna.
8. Peeling do skóry głowy - niewielką ilość soli Epsom (siarczanu magnezu) wymieszać z niewielką ilością łagodnego szamponu lub odżywki/maski i wmasować w skórę głowy. To pozwoli pozbyć się martwego naskórka, a także dokładniej doczyścić skórę głowy z pozostałości po produktach kosmetycznych.
właściwości soli Epsom
Magnez zawarty w siarczanie magnezu (soli Epsom) stabilizuje funkcje układu nerwowego. Działa uspokajająco i odprężająco, poprawia pamięć i koncentrację. Pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie takie jak ołów czy rtęć. Magnez jest składnikiem kości i wraz z wapniem oraz witaminą D, buduje zdrowe kości i zęby.
Dodatkowo zapobiega chorobom serca. Zmniejsza ryzyko zawału, zapobiega nadciśnieniu tętniczemu i chroni przed zmianami miażdżycowymi. Magnez działa również rozkurczowo i rozluźniająco, więc świetnie sprawdza się przy dolegliwościach zawiązanych z napięciem przedmiesiączkowym oraz przy bólach menstruacyjnych.
Siarka jest niezbędna w procesie regeneracji naskórka. Działa przeciwstarzeniowo. Pomaga przy problemach z trądzikiem, ponieważ przyspiesza regenerację skórę oraz działa antyłojotokowo. Jest także pomocna w leczeniu innych chorób skóry, takich łuszczyca, egzema i atopowe zapalenie skóry. Siarka pomaga zwalczać zakażenia bakteryjne, pasożytnicze i grzybiczne skóry.
Siarka jest także podstawowym składnikiem białka skóry, włosów i paznokci, dlatego jeśli mamy jej niedobory w organizmie to nasza skóra, włosy i paznokcie nie będą w najlepszych stanie.
Tego typu szampony bardzo dokładnie złuszczają i oczyszczają skórę głowy i włosy z łoju, zanieczyszczeń oraz łupieżu. Ponadto włosy stają się dobrze odżywione.
Uaa! Ciekawe. Co prawda nie przeczytałam wszystkiego, bo strasznie tego dużo, ale spodobało mi się np. to z usuwaniem drzazg. Przyda się :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam i zapraszam w wolnej chwili <3
Czy ten post już się ostatnio nie pojawił? ;)
OdpowiedzUsuńPamiętam, że pisałam komentarz, że też pierwszy raz czytałam o tej soli u Anwen. Nie wiedziałam, że aż tyle zastosowań ma ;)
jej aż tyle zastosowań? dodaję do "must have " :))
OdpowiedzUsuńUwielbiam, gdy ktoś w postach podsuwa takie pomysły na pielęgnację z użyciem różnych surowców.
OdpowiedzUsuń100 procent nawilzenia ! :)
OdpowiedzUsuń